środa, 26 lipca 2017

Cele a ich realizacjaWiecie jak ciężko jest osiągnąć cel. Ciężej jest osiągnąć ich kilka na raz. Jednak obserwacja życie i obserwacja świata pozwalają na wyciągnięcie wniosku że możliwe jest zarówno jedno jak i drugie. Jest wiele czynników składających się na sukces. Sukcesem nazwijmy osiągnięcie celu.
1.     Determinacja. Oczywiście musimy być twardzi i zdecydowani w swoich postanowieniach. Weźmy prosty przykład; robimy zupę pomidorową i w połowie wykonywania swojego obiadu stwierdzamy że jednak zrobimy krem z białych warzyw. Zauważcie jakie marnotrawstwo produktów i czasu. Jeśli w trakcie robienia zupy stwierdzimy że w „między” czasie wyprasujemy pranie, to zupa może się przypalić. Dążyć do celu trzeba z wyczuciem. Trzeba wiedzieć kiedy i jak długą można sobie zrobić przerwę i czy ta przerwa nie wpłynie negatywnie na efekt końcowy.

2.      Systematyczność. To niemal cecha mit. Każdy chciałby być systematyczny. To cecha którą można się pochwalić. Najpierw chcemy być systematyczni w szkole, potem na studiach, w pracy w sporcie, czy w pasji np. gdy uczymy się grać lub śpiewać. Systematyczność jest niebywale istotna przy nauce nowego języka.

3.      Wymówki precz. Z wymówkami w dążeniu do celu jest jak z wymówkami w szkole gdy zapomnieliście zrobić zadania. Wszyscy wiedzą że kłamiesz ale Ty dalej brniesz w swoją teorię bolącego palca u prawej ręki a tak się składa że akurat jesteś praworęczny.

4.      Egoizm. Czasem trzeba być egoistą. Wynika z  potrzeby skupienia się na sobie i swoim celu, na tą godzinę dziennie czy nawet na kilka. Chyba tyle Ci się należy? Nikt nie mówi że macie być egoistami całe życie. Ale chcecie osiągnąć swój cel. Cel w samym założeniu jest egoistyczny.


5.      Dlaczego? Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego akurat mamy cel w życiu. Po co ? Dla kogo? Jakie będziemy mieć z tego korzyści na końcu drogi do celu, a jakie po drodze do celu. Jeśli nie wiesz po co coś robisz to stracisz motywację. Musisz być doskonale świadom tego co i po co robisz.